Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mümkün olduğunca tüm Sosyal medya uygulamarında hesabınız olsun.

 Sosyal medya hesaplarınızı açtınız peki bu sosyal medya uygulamalarını kim yönetmelidir? Yönetecek kişi, tüm hesaplara ve etkin kullanmaya hakim olmalı bunun yanında bunlara kimin ve neyin erişebileceğini ve kullanım yönergelerini yöneten bir yönetici olmalıdır. Bu kişi sosyal medya stratejinizi yönetecek ve üst düzey gözetimden sorumlu olmalıdır. Ekibinizin güvenilir ve sorumlu bir üyesi olmalıdır. Ayrıca, mutlaka sosyal medya olarak atanan yöneticinin olası bir olay durumunda müsait olmaması durumunda  bir yedek yönetici bulunmalıdır. Bunu unutmayınki Sosyal Medya canlıdır kesinlikle boş bırakılmamalıdır.

Giriş kimlik bilgilerinizi bilgi güvenliği ekibinizin tavsiyelerine veya platformların en iyi uygulamalarına göre güncellediğinizden emin olun. Tüm oturum açma kimlik bilgilerini, uygun kişilerin erişebileceği güvenli bir yere kaydettiğinizden emin olun.

Hesaplarınıza kimin ve neyin erişebileceğini öncedeb belirleyin.

Bu, özellikle sosyal medya programınızı yönetmek için harici kaynaklarla (serbest çalışanlar, ajans ortakları) çalışıyorsanız önemlidir. Ekibin hesabınıza nasıl eriştiğini anlayın ve kadro veya proje kapsamındaki herhangi bir değişikliği ele almak için bir politika yürütün. Bu aynı zamanda, her bir rol için katılım kurallarını belgelemek ve tüm bireylerin politikalarınız hakkında yeterli bilgiye sahip olmalarını ve işlerini güvenli bir şekilde yapmaları için ihtiyaç duydukları eğitime erişmelerini sağlamak için iyi bir fırsattır.

Ardından, her kullanıcıya programınızdaki rolü için uygun düzeyde erişim verildiğinden emin olun. Örneğin, bir reklam ortağının hesaplarınıza tam yönetim erişimine ihtiyacı olmayacak, ancak muhtemelen reklamverene ve belki de yayıncı erişimine ihtiyacı olacaktır.

Son olarak, hangi uygulamaların hesaplarınıza erişiyor olabileceğini yakından izleyin ve artık kullanımda olmayanları kaldırın. Bu, artık kullanmadığınız bir yayınlama aracı veya başka bir entegrasyon olabilir. Bu uygulamaların kendisi büyük olasılıkla bir sorun olmasa da, etkin olmayan uygulamaların bir gün kötü niyetli bir oyuncu tarafından saldırıya uğrayarak hesaplarınıza erişmek için kullanılma olasılığını ortadan kaldırırsınız.

Her şeyi belgeleyin. Yönetim sürecinizi belgelemek için zaman ayırmak, sosyal medya programınızı iyi çalışır durumda tutmak için her şeye sahip olmanızı sağlar. Ayrıca yeni çalışanları veya yeni ortakları işe alırken size zaman kazandırır ve uygulamada sahip olabilecekleri belirsizliği ortadan kaldırır. Belgeyi erkenden ve sık sık paylaşın.

Denetimler çok önemlidir. Sosyal medya programınızın, yönetiminizin ve hesaplarınızın düzenli olarak denetlenmesi hem iyi bir uygulamadır hem de programınızın sağlığı için önemlidir. Yönetim politikanızı yıllık olarak gözden geçirin ve bu arada meydana gelen değişiklikler için gerekli düzeltmeleri yapın. Olası sorunları veya boşlukları belirlemek için sosyal medya platformlarınızı ve ekip kullanımınızı aylık olarak inceleyin.

Ve en kötüsü olursa?

Sosyal medya mülklerinize erişimi kurtarmak zahmetli olabilir ve muhtemelen karşılayabileceğinizden daha uzun sürecektir. Eski bir çalışan veya ortak ise, kimlik bilgilerini istemek veya mülkiyeti size geri vermek için onlara ulaşmada başarılı olabilirsiniz. Çoğu durumda, sosyal medya platformlarına doğrudan ulaşmak, süreci başlatabilir, ancak sahipliğinizi kanıtlamak için ek evrak sağlamanız gerekebilir. Her platformun yardım bölümünde adımları önceden araştırın ve bunları bir kriz müdahale planının parçası olarak belgeleyin.

Pek çok şeyde olduğu gibi, güçlü bir yönetim süreci yoluyla önleme, bir kriz meydana geldikten sonra bir sorunu çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.

Sosyal medya programınız için yürürlükte olan bir yönetim süreciniz var mı? Artan ihtiyaçlarınızı yönetmek için sahip olduğunuz yeterli mi?