Sosyal Medya Yoluyla Marka Oluşturmaya Yönelik Hızlı Kılavuz

Sosyal Medya Yoluyla Marka Oluşturmaya Yönelik Hızlı Kılavuz

Bugün pazarlamacının en büyük önceliği marka bilinirliğidir. Gerçekten de sosyal medya platformları, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi vermek için bir  çok çözümdür. En az bir veya iki sosyal medyada güçlü bir marka varlığı oluşturarak, daha geniş bir kitleyi kolayca ulaşabilirsiniz.

Marka farkındalığınızı artırmak için sosyal medyaya yeni başladıysanız, doğru yerdesiniz. Burada, sosyal medyada marka varlığının önemini ve marka bilinirliğinizi sosyal medya aracılığıyla artırmak için güçlü stratejileri öğreneceksiniz.

Markalaşma Açısından Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya pazarlaması herkes için eşit ağırlık sağlar. Herkesin bir sesi var ve herkes kendi fikirlerini paylaşabilir. Dışarıda farklı türde sosyal medya ağları ve araçları var. Bu platformları ve araçları kullanarak markanızı oluşturmanız gerekiyor.

Marka oluşturmak için sosyal medyayı seçmenin bazı nedenlerine bir göz atalım.

1. Google Sosyal Medyayı Seviyor

Sosyal medya pazarlaması SEO için harikadır. Çevrimiçi ağın çok sezgisel yapısı nedeniyle, birincil platformlar, hedef anahtar kelimeleriniz için sorgu öğelerinin en büyük aşamasındadır. Sadece kitlenizin neyi aradığını belirlemeniz ve bu anahtar kelimeleri sosyal medya web sitelerinizde ve web günlüğünüzde kullanmanız gerekir.

2. Markanızın Sosyal  Olduğunu Gösterin

Pek çok müşteri çevrimiçi olarak bir araştırma içindedir. Bu tür müşterilerin dikkatini çekin, onlara sadece bir sosyal medya varlığına sahip olarak işletmenizin güvenilir ve güvenli olduğunu gösterin.

3. Markayı İnsanlaştırın

Basit ve gerçek bir sosyal medya varlığına sahip olmak için  geri bildirimlerle yakından ilgilenin yani hemen müşterinin sorularını cevaplandırın.  İnsanlar ilgilileri, sevdikleri, güvendikleri ve inandıkları yerlerden hizmet veya ürünleri satın alırlar. 

4. İş Sektörünüzle Sohbet Edin

Sosyal medya forumlarına katılıp burada işinizle ilgili başkalarıyla sohbetler veya tartışmalarda bulunun. Bu size izleyici grubuyla etkileşime girmenize ve katılmanıza yardımcı olur.  Ancak bu, doğrudan pazarlama için bir yöntem değildir. Müşteri ilişkileri yönetimi için bir araçtır.

Sosyal Medyada Marka Farkındalığınızı Arttırın

1) Hedef Kitlenizi Bulun

Orada binlerce sosyal ağ var, aşağıda hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olacak büyük sosyal medyanın hızlı bir özeti var.

  • Facebook

Facebook'ta 1 milyardan fazla kullanıcı var. İnsanların Facebook'u nasıl kullandığını hatırlamak önemlidir: ilişkiler kurmak ve arkadaşlarla sohbet etmek.Facebook'u mevcut müşteri tabanınızın sadakatini oluşturmak için mükemmel bir yer yapabilirsiniz.

  • Twitter

Twitter, marka bilinirliğinizi oluşturmak ve artırmak için harika bir platformdur. Twitter, insanların ne hakkında konuştuğuna bakmak için bir arama seçeneği sunar ve tweetlerinizi yayınınızı etkileyecek trend olan hashtag'lerle oluşturabilirsiniz. Twitter, trend olan şeyler hakkında değerli bilgiler sunar; işinizi büyütmek için en iyi sosyal platformlardan birisidir.

  • Instagram

Genç bir izleyici kitlesi arasında yükselen sosyal platformlardan biridir. Moda, yemek, mağazalar ve güzellik gibi görsel işletmeler için sohbet görüntülerine ve işlevlerine oldukça iyi odaklanır. Kapsam daha geniş olduğu için işletmenin potansiyel müşteriler oluşturmasına yardımcı olur.

  • Google+

Google+ platformu  yazılım, mühendislik ve tasarım alanlarındaki şirketler için çok uygundur. Platform Google Arama'ya bağlı olduğundan, web sitenize trafik çekmek daha fazla ağırlıklıdır.. Bu nedenle, amacınız arama motorunuzu otomatikleştirmekse, Google + 'yı kullanmayı düşünebilirsiniz.

En az bir sosyal medya platformuyla başlayın ve ardından marka varlığınızı daha fazla platformda oluşturmaya başlayın ve her geçen gün gelişin.

2. İçerik Kraldır

Değerli içerik oluşturmaya odaklanırsanız, insanlar içeriği heyecanla inceleyip paylaşmak isterler. Sadece okumak istediğiniz konuları paylaşmayın. Kendinizi bir müşteri gibi düşünerek paylaşım hazırlayın. Yani müşteri neyi severi düşünün.

Sosyal paylaşım için içerik oluştururken işaretçileri aklınızda bulundurun:

  • Gönderdiğiniz her içerik parçası marka imajınızı desteklemelidir.
  • Hangi içeriğin sosyal ağlarınızda görünürlük kazanma olasılığı en yüksek olduğunu belirleyin. Görüntüler kitlenizde blog yayınlarından daha iyi yankılanabilir.

İçeriğiniz hem kaliteli içerik hem de bu içeriğin etkili bir şekilde yerleştirilmesini sağlıyorsa, marka imajınız zaman içinde fayda sağlar.

3. Etkileyicilerden yararlanın

İlgi çekici içeriği sosyal medyanızda yayınlamanız önemlidir, ancak bu denklemin yalnızca bir parçasıdır. Nispeten bilinmeyen bir markanız olduğunda muhtemelen sesini kaybedeceksiniz. Harika içerikler üreterek marka kitlenizi oluşturabilirsiniz, ancak bu zaman alır.

Çok daha kolay bir çözüm, kitlelerini etkilemek için kanıtlanmış piyasa etkileyicilerini kullanmaktır. Bunu yapmanın iki yolu aşağıdadır:

  • İçerik parçalarınızda adlarını listeleyin veya web sitelerinden alıntı yapın.
  • Alıntı yaptığınız sosyal medya hesaplarındaki yayınınıza etkileyiciler ekleyin.

Tüm bu eylemler, içeriğinizi sosyal ağlar aracılığıyla takipçileriyle paylaşmalarını sağlama işlevine sahiptir.

Sonuç

Markanızın etrafında bir vızıltı oluşturmak biraz deneme gerektirebilir, ancak görünürlük için özel bir plan geliştirmek günümüzün bir numaralı iş kaygısı olmaya devam etmektedir. Sosyal medya, marka varlığınızı güçlendirmenin harika bir yolu olabilir. Pazarlamacıların sayısı arttıkça, pazarlama karmaşasıyla rekabet etmek zor olabilir. Yalnızca sosyal medyayı bir marka bilinci oluşturma aracı olarak kullanmakla kalmayın, aynı zamanda tutarlı bir şekilde öne çıkın ve tüketicilerin dahil olmasını ve ilgilenmesini sağlayın.