Sosyal Medya Nedir

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların hızla içerik oluşturmasına ve halkla paylaşmasına olanak tanıyan dijital araca sosyal medya diyebilirizr. Sosyal medya, çok çeşitli web siteleri veya uygulamaları kapsar. Sosyal medya araçlarından  Twitter gibi olan uygulamalar kısa yazılı mesajları yanı bir nevi demeçleri paylaşmayı amaç edinmiştir.  Instagram ve TikTok gibi  uygulamalar amacı ise daha çok  fotoğrafların ve videoların paylaşıp optimize etmek için yapılmıştır.

Sosyal medyayı benzersiz kılan, hem geniş hem de nispeten sansürsüz olmasıdır.  Tabi herşeyde sansürsüz olması beklenemez mesela Pek çok sosyal medya şirketi, şiddet veya çıplaklık sergileyen görüntüleri kaldırmak gibi bazı sınırlamalar getirmiştir. Sansür konusunda gazeteler, radyo istasyonları ve televizyon kanalları gibi diğer kitle iletişim araçlarıyla olduğundan çok daha az sınırlama vardır.

İnternet erişimi olan herkes bir sosyal medya hesabına kaydolabilir. Bu hesabı, seçtikleri içeriği paylaşmak için kullanabilirler ve paylaştıkları içerik, sayfasını veya profilini ziyaret eden herkese ulaşır.

Sosyal medyada hashtag'lerin kullanımı, içeriği konuya göre gruplandırarak, kullanıcıların ilgi konusu bir konuyla ilgili içeriği paylaşan yabancılarla bağlantı kurmasını sağlar.

Sosyal Medya Nasıl Çalışır?

Sosyal medya pek çok farklı türde web sitesini ve uygulamayı kapsadığından, bu araçların işlevi de değişiklik gösterir. Bununla birlikte, çoğu sosyal medya sitesi, genellikle bir ad ve e-posta adresi sağlayarak, bir kullanıcının profil oluşturmasıyla başlar.

Profil oluşturulduktan sonra kullanıcılar içerik oluşturabilir ve paylaşabilir. Örneğin, yeni bir hesaba sahip bir Instagram kullanıcısı, bir fotoğraf çekebilir ve bir başlık ile profilinde paylaşabilir. Sosyal medya kullanıcıları, profilleri için içerik oluşturmanın yanı sıra, içeriğini takip etmek veya yorum yapmak istedikleri diğer kullanıcıları bulabilirler. Sosyal medyanın türüne bağlı olarak, bir kullanıcı başka bir kullanıcıyı "takip edebilir", onu "arkadaş" olarak ekleyebilir veya başka bir kullanıcının sayfasına "abone olabilir".

Sosyal medya genellikle, kullanıcıların içerikte gezinmesine olanak tanıyan "beslemeler" kullanır. Sosyal medya şirketleri, görünen içeriği ve içinde görünme sırasını belirlemek için kullanıcının profil verilerine dayanan algoritmalar kullanır. Besleme, "takip edilen" kullanıcıların yanı sıra içeriklerini tanıtmak için ödeme yapan kuruluşlardan gelen içerikleri de içerecektir.

Sosyal Medya Türleri

Birçok farklı sosyal medya türü vardır ve birçok hizmet birden fazla kategoriye sığabilir. İşte bazı örneklerle birlikte ana türlerden birkaçı.

Sosyal ağlar

Sosyal ağlar, diğer kullanıcılarla - genellikle ilgi alanlarını paylaşan kullanıcılarla - bağlantı kurma ve fikir alışverişinde uzmanlaşmıştır. Facebook ve Twitter sosyal ağlara örnektir. LinkedIn diğerlerinden daha profesyonel olsa da bir sosyal ağ olarak kabul edilebilir.

Medya Ağları

Kullanıcıların ham düşünce ve fikirleri paylaşmasına ve değiş tokuş etmesine izin verme konusunda uzmanlaşmış sosyal ağların aksine, medya ağları fotoğraf ve video gibi içerikleri dağıtmada uzmanlaşmıştır. Instagram ve YouTube bunun örnekleridir. Örneğin bir YouTube kullanıcısı, oluşturduğu bir videoyu yükler ve diğer kullanıcılar videoyu "beğenebilir", "beğenmeyebilir" veya yorum yapabilir. Videodan yeterince hoşlanırsa, bir kullanıcı içerik oluşturucuya "abone olmayı" seçebilir, böylece bu içerik oluşturucunun yeni videoları kendi akışlarında görünür.

Tartışma Ağları

Reddit gibi tartışma ağları, kullanıcılar arasında derinlemesine tartışmalara yol açabilecek gönderiler için ideal bir çıkış noktasıdır. Kullanıcılar yorum bölümünde ayrıntılı yanıtlar bırakabilir ve diğer kullanıcılar bu yorumlara doğrudan yanıt vererek sohbetlerin organik olarak büyümesine ve gelişmesine izin verebilir.

İşletmeler ve Sosyal Medya

Herhangi bir birey sosyal medyaya kaydolabilirken, sosyal medya platformları her büyüklükteki işletme için pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi. Başarılı bir sosyal medyanın anahtarı, ona fazladan bir ek gibi davranmak değil, tüm pazarlama çabalarınızda yaptığınız aynı özen, saygı ve dikkat ile muamele etmektir. İşte işletmelerin sosyal medyayı kullanırken akılda tutması gereken bazı şeyler.

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız

Perakendecilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, alakalı olduğunu düşündükleri her sosyal medya platformunda hesap açmak ve ardından onları hiçbir şey yapmadan yalnız bırakmaktır. Aslında, sosyal medya kullanıcıları, hesap açan ve müşterilerle veya halkla etkileşim kurmayan perakendeci tarafından kapatılabilir.

!!! DİKKAT :Günlük olarak aktif bir şekilde etkileşimde bulunmayacaksanız, web sitenizde bir sosyal medya simgesinin olmaması daha iyi olabilir. 

Müşteriye Odaklanın

Yapılan bir diğer büyük hata, müşteri için neyin önemli olduğu hakkında konuşmak yerine sosyal medyayı kendileri için neyin önemli olduğu hakkında konuşmak için kullanmaktır. Örneğin sosyal medyayı kullanan kişiler, bir satışla ilgili haberi yaymanın harika olduğunu düşünebilir. Bazı açılardan bu doğru olabilir, ancak sosyal medyaya dahil olmanın tek nedeni buysa, faydalı olmayacaktır. Amacınız, müşterinizle alakalı içerik sağlamak ve onlarla yayınınızı başkalarıyla paylaşmak istedikleri noktaya kadar etkileşim kurmak olmalıdır.

Sosyal medyayı kullanıyorsanız, müşterilerinizle iletişim kurmanız, onları bir diyaloğa dahil etmeniz ve fikirlerini sormanız gerekir. Mağazanızda taşımayı düşündüğünüz iki ürünün resmini yayınlayın ve müşterilere hangisini en çok beğendiklerini sorun. Bu, paylaşılan gönderilere ve bağlı takipçilere götüren bir diyalog oluşturur. Ayrıca, müşterilerinizle başarılı bir şekilde etkileşim kurarsanız, onların zevklerini ve tercihlerini daha iyi belirlemenize yardımcı olur.

Görüntüler Önemlidir

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, sosyal medyada en çok paylaşılan içeriğin bir resim olmasıdır, bu nedenle, gönderilerinize bir resim eklemek iyi bir fikirdir. 1  Bu, takipçilerinizden birinin gönderiyi ağlarıyla paylaşma şansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Büyük bir takipçi ağı oluşturmak harika olsa da, sosyal medyada başarının daha iyi bir ölçüsü, takipçilerinizin içeriğinizi ne sıklıkla paylaştığıdır - kaç takipçiniz olursa olsun. Bu, "ağızdan ağıza" nın yeni biçimidir.

Özetle;

  • Sosyal medya, diğer kullanıcılarla etkileşim kurarken içerik oluşturmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir web sitesi veya uygulamadır.
  • Paylaşılan medyanın türü, söz konusu sosyal medya sitesine veya uygulamaya bağlıdır.
  • Geleneksel kitle iletişim araçlarının aksine, sosyal medya hemen hemen herkesin halka anında ulaşmasına izin verir ve içerikte nispeten az kısıtlama vardır.
  • İşletmeler, müşterilerle etkileşim kurmak için sosyal medyayı kullanabilir.