Instagram da Alışveriş Özelliğini Açmak

Instagram da Alışveriş Özelliğini Açmak

Instagram da alışveriş özelliğinden yararlanarak alışveriş yapmak için önce Instagram alışverişini kurmanız ve onaylanmasını talep ederek onay beklemeniz gerekir.

Instagram alışverişini kurmak için, sağlamanız gerekenler şunlardır:

 • Instagram'ın son sürümü olmalı
 • Instagram hesabınızı resmi olarak bir işletme profili olmalı
 • İşletme hesabın yöneticisi veya sayfasının yöneticisi olmalı
 • Bir ürün kataloğuna veya çevrimiçi mağazaya sahip olunmalı

Bir işletme yöneticisi hesabında bir ürün kataloğu veya markanız için güvenilir bir web sitesine sahip olmalısınız.

Instagram işletme profilinizde Instagram Alışveriş'i kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk önce Instagram da Alışveriş özelliğini aktif edin.
 2. İşletme profilinize gidin ve ayarları açın
 3. Ayarların içinde "İş" için bir seçenek bulacaksınız. Onu açın.
 4. "Alışveriş" e  devam edin. Ancak, bu seçeneğin görünmesi için alışvariş hesabının onaylanması gerekir.
 5. Sonra devam et seçeneğine basıp ardından ürün kataloğunuzu profesyonel hesabınıza bağlamaya devam edin.
 6. "Bitti" ikonuna basın. Başardınız

Instagram hesabınızın onaylanmasını sağlamak için, şirketten alışveriş özelliklerine erişim sağlamasını isteyecektir. Onayı vermeden önce çeşitli kriterlere göre değerlendirilecektir.

Hızlı onay almak için dikkat etmeniz gereken faktörler şunlardır.

 • Instagram tarafından belirlenen hem ticaret politikalarına hem de satıcı sözleşmelerine uyun
 • Ödeme seçeneklerinin etkin olduğu bir Facebook sayfasına sahip olun
 • İşletmeniz hizmet sektörüyle ilgili olmamalıdır. Fiziksel, somut mallar satmalısınız.
 • Instagram Business hesabınız çevrimiçi Facebook Kataloğunuza bağlı olmalıdır.

Markanızın Instagram alışverişi için tüm gereksinimleri karşıladığından emin olduğunuzda, İşletme Hesabınızı onaya göndermek için  Ayarlar'da "Alışveriş" seçeneğine basıp  gönderin . Onay süreci birkaç gün sürebilir.

Instagram'dan Neler Anlıyoruz?

Instagram Alışveriş Özelliği, yüklediğiniz görsel başına markanızın en fazla beş ürününü etiketlemenizi sağlar. Ek olarak, döngü başına yirmiden fazla ürünü etiketleyebilirsiniz. Kullanıcılarınız bu etiketlere dokunduklarında, ürünlerinizi çevrimiçi mağazanızdan satın alabilecekler.

Bir pazarlamacı olarak işiniz, Instagram etiketlerini sorunsuz bir şekilde kullanan Instagram gönderileri için alışveriş başlıkları bulmak olacaktır. ABD markaları bu özelliği öncelikli olarak kullanırken, şimdi Instagram bu hizmetleri diğer çeşitli Instagram alışveriş ülkelerine genişletti.

İşletmeniz bu ülkelerden herhangi birinde kuruluysa, Instagram alışverişini de kullanmaya uygun olduğunuzu bilin.

 1. Fransa
 2. Almanya
 3. İtalya
 4. Brezilya
 5. Avustralya
 6. İngiltere
 7. Kanada
 8. ispanya

Instagram Alışverişinden en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

Marka olarak Instagram sizin için mükemmel bir platformdur

İşte Instagram alışveriş özelliklerinden yararlanmanın ve kullanmanın en iyi yollarından bazıları.

Ürün etiketleri

Instagram alışveriş dünyasında yeniyseniz, ürün etiketlerinin nasıl çalıştığını anlamayabilirsiniz. Ürünlerinizi yayınlarda ve reklamlarda etiketlemek için atmanız gereken basit adımlar aşağıda verilmiştir.

 • İstediğiniz bir fotoğrafı seçin. Seçenekler arasında “Ürünü Etiketle” seçeneği görünecektir. Üzerine dokunun.
 • Fotoğrafınızda çeşitli ürünler varsa, farklı ürün etiketleri yerleştirmek için her birine dokunun.
 • Kataloğunuzdan ürünü bulun ve fotoğrafınıza bağlayın.
 • "Bitti" yi tıklayın ve ardından "Paylaş" a basın.

Ürün etiketlerinizi görseller ve hikayelerle sınırlamanız gerekmez. Bunu yazılarınızın başlıklarına da ekleyebilirsiniz. Hangi yaklaşımı izlerseniz izleyin, hedef kitleniz için kusursuz ve alakalı görünmesini sağlayın.

Ek olarak, ürün etiketlerini kullanırken görüntünüz veya başlığınız aracılığıyla ürün odaklı görünmemeye çalışın. 

Ayrıca, yalnızca gönderdiğiniz resim veya videoda görülebilen teklifler için ürün etiketlerini kullanın. Bu, varyasyonlar için de geçerlidir. Örneğin, bir elbise satıyorsanız, ürün etiketiniz aracılığıyla aynı elbiseyi aynı renkte etiketlemelisiniz.

Instagram alışverişinden en iyi şekilde yararlanmak için, kullanıcıların etiketlerinize dokunduğundan veya uygulama içi ödeme seçeneğini kullandığından emin olmanız gerekir. Bunun için önce ürününüzü tanıtmalısınız. Ürününüzü Instagram'da pazarlamanın reklamlardan daha iyi bir yolu yoktur.

Instagram, çeşitli türde reklamları sunar. Buna bir fotoğraf, sponsorlu, haritalı kılavuzlu, hikaye, video, IGTV ve atlı karınca reklam dahildir. Fotoğraf reklamları, başlıkta farklı ürün etiketleri eklemenize izin veren geleneksel gönderilerdir. Ayrıca, bir statik gönderi veya bir dizi statik gönderi (atlıkarınca reklamı) yerine bir video (video reklam) yüklemeyi de seçebilirsiniz.

Bu tür bir reklamı kullanmanın bir dezavantajı, yalnızca takipçilerinize gösterilmesidir. Daha iyi bir erişim elde etmek için, reklamınızın hedef kitlenizin beslemesinde yer almasına izin veren sponsorlu bir reklamı tercih edebilirsiniz.

Dahası, hikayeler oldukça ilgi çekici olduğundan ve çoğunlukla takipçiler tarafından izlendiğinden, ürün etiketlerinizi hikayelerinize ekleyebilir veya onları ürün sayfanıza yönlendirmek için "Yukarı kaydırın" özelliğini kullanabilirsiniz.

Instagram ödeme

Unutmayın, ödeme süreci ne kadar karmaşıksa, vazgeçme oranı o kadar yüksek olur. Instagram, başka bir siteye yönlendirme ihtiyacını ortadan kaldırarak, Instagram kullanıcıları için alışverişi daha da kolaylaştırdı.

Instagram'da ödeme tamamen yeni bir özellik değil. Aslında, önceden olduğu gibi aynı alışverişe uygun etiketleri kullanır. Ancak, insanlar web sitesinde görüntülemek yerine etikete dokunduklarında, uygulama sizi "Instagram'da Ödeme Yap " diyen bir harekete geçirici mesajla marka sayfasına yönlendirir .

Bu seçeneğe dokunmayı seçen kullanıcılar, satın alma işlemlerini adlarını, fatura adreslerini ve kart numaralarını vb. Yeniden girmek zorunda kalmadan tamamlayabilecekler. Instagram, ilk alışveriş deneyiminizden sonra tüm bu bilgileri kaydedecektir.

Bu özelliğin müşterilere ve dolayısıyla onlara hizmet veren markalara getirdiği bir diğer kolaylık da kolay ürün takibidir. Farklı takip numaralarını hatırlamak zorunda kalmak yerine, müşterilerin tüm siparişleri uygulama içinde takip edilebilir.

Instagram Yolculuğunuza Başlayın

Sonuç olarak, markanız güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olarak büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Instagram'ın markalar için ne kadar güçlü ve kullanışlı olduğunu göz önünde bulundurarak sunduğu çeşitli avantajları kaçırmamaya dikkat edin. Bu instagram araçlarından birkaçı satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.


Artık Instagram Alışveriş'i doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, müşterilerinize en iyi deneyimi sunmaya başlayabilirsiniz.