Facebook, Twitter ve Instagram'da Mükemmel İçerik Hazirlama

Facebook, Twitter ve Instagram'da Mükemmel İçerik Nasıl Hazırlanır

Bir sosyal medya stratejisini yönetmek, her büyüklükteki birey ve işletme için çok zordur ama çok çokta önemlidir..

İçeriğinizi ne zaman yayınlayacağınızın önemi büyüktür. Yatırım getirinizi ve sosyal analizlerinizi sürekli olarak ölçün. Ve tabii ki, paylaşılacak taze, ilgi çekici içeriğe yönelik sürekli talepleri değerlendirerek içerikleri hazırlamalısınız.

Buna ek olarak, her büyük sosyal ağ, hem nasıl kurulduklarına hem de izleyicilerinizin her birinde ne beklediğine göre farklılaşmaya vardır. Her farklı platformun ayrıca kendi karakter sınırları, yayınlamak için en iyi zamanlar, ideal görüntü boyutları ve daha fazlasını inceleyerek bakmak gerekir. Örneğin aynı içeriği  Instagram'da ve Twitter'de aynı anda paylaşsanız bile etkileşimleri farklı olabilmektedir.

Sınırlı zaman ve kaynaklarla, her sosyal medya kanalı için benzersiz bir gönderi oluşturmak zor olabilir, ancak sonuçları çabaya değer.

Peki her sosyal ağ için mükemmel gönderi neye benziyor?

Bu makalede, Facebook, Twitter ve Instagram için  ilgi çekici ve güzelce hazırlanmış mesajlar oluşturma sürecinde size rehberlik edeceğiz. 

İçeriğinizi neden her bir sosyal kanala uyarlamalısınız?

Kendi araştırmamızdan ve Nike, NASA gibi markaların ve VaynerMedia gibi önde gelen ajansların en iyi uygulamalarını gördükten sonra, giderek yaygınlaşan bir eğilim fark ettik - önde gelen markalar ve sosyal medyada başarılı olanlar, herhangi bir gönderi için ağlar arasında mesajlarını değiştiriyorlar .

Bunun bazı örnekleri şunları içerir:

 • Twitter ve Instagram'daki gönderilere hashtag ekleme
 • Linkedin ve Google + 'da daha uzun bir açıklamaya sahip olmak
 • Facebook'ta hikayeler anlatın ve daha paylaşılabilir metinler kullanın

Benzersiz bir sese sahip olmak ve doğru ağdaki doğru kitleyi hedefleyen bir mesajla içerik paylaşmak, gönderilerinizin aldığı etkileşim miktarı ve mesajınızın ne kadar uzağa ulaştığı konusunda büyük bir fark oluşturabilir.

Şimdi Bunları anlatmaya çalışalım.

Facebook için ilgi çekici metin oluşturmak için 5 ipucu

1. Gönderi uzunluğunu deneyin

Facebook'un durum güncellemelerindeki karakter sınırı, bir 63.206'dır. Bununla birlikte, birkaç yıl önce Facebook gönderi etkileşimini incelediğimizde , 80 veya daha az karakter içeren gönderilerin yüzde 66 daha fazla etkileşim aldığını keşfettik .

Ulusal Halk Radyosu (NPR) ayrıca Facebook bağlantı gönderilerinin 3.000'den fazlasını inceledi ve daha kısa gönderilerin (120 karakterin altındakiler) daha uzun gönderilere (280 karakterin üzerindekiler) göre daha yüksek tıklama oranlarına sahip olduğunu buldu. Ayrıca ilginç olan şey, NPR'nin daha uzun gönderilerin "Daha Fazla Göster" tıklaması gibi daha fazla "Diğer Tıklamalar" aldığını tespit etmesidir.

Sosyal medya hedefleriniz için en iyi olanı görmek için hem kısa hem de uzun gönderilerle denemeye değer. Kısa kopyanın tıklamalar için işe yarayabilirken, daha uzun kopya katılım için daha iyi olabilir.

2. Bir soru sorun

Sorular, birisi Facebook akışında gezinirken ilgiyi çekmenin harika bir yoludur. Sorular genellikle bir durumu harika bir duruma dönüştürebilir.

Örneğin, bunun yerine:

 • İşte Facebook Reklamları için eksiksiz kılavuzumuz ❌

Paylaşımı daha ilginç hale getirmek için bir soru ekleyebilirsiniz:

 • Facebook Reklamcılığına takıldınız mı? Biz de öyleydik! İşte tam rehberimiz ✅

 

3. Bir liste kullanın

Listeler genellikle bağlam vermek ve entrika çağırmak için de işe yarar. Durumunuza dahil etmek için Facebook gönderinizdeki bazı önemli noktaları birkaç hızlı madde işaretine ayırmayı deneyin.

 

4. İçeriğinizden bir alıntı ekleyin

Makaleden harika bir istatistik veya alıntı var mı? Öyleyse, bunu kullanabilir ve ardından gönderinize bağlam verebilirsiniz.

İster bir blog gönderisine bağlantı veriyor olun, ister bir video paylaşıyor ya da herhangi bir Facebook gönderisi paylaşıyor olun, içeriğin içinde çekip gönderinize ekleyebileceğiniz bazı harika alıntılar olabilir.

5. Bir veya iki emoji içerir mi?

Hubspot , gönderinizdeki emojilerin beğenileri yüzde 57, yorumları yüzde 33 ve paylaşımları yüzde 33 artırabileceğini keşfetti . Sizde emojinin etkisini görmek için paylaşımınızı emoji eklemeyi deneyin.

Facebook için ideal görsel boyutları

Facebook'a her gün inanılmaz sayıda (300 milyon adet) fotoğraf yükleniyor. Kalabalıktan sıyrılmak ve Haber Kaynaklarında gezinirken izleyicilerinizin dikkatini çekmek için yapılacak ilk şey, görsel boyutlarınızın idial olmasıdır.

İşte Facebook'ta hem paylaşılan resimler hem de bağlantı resimleri için ideal resim boyutlarına hızlı bir genel bakış.

Paylaşılan resim

Görsel, Facebook'ta paylaşılacak en popüler içerik türlerinden biridir. Bir resim paylaştığınızda, Sayfanızın zaman çizelgesinde ve ayrıca takipçilerinizin Haber Beslemelerinde görünecektir.

Facebook 1.200 x 630 pikseldeki resimler için önerilen yükleme boyutu.

Paylaşılan bağlantı

Facebook'ta paylaşmanın başka bir popüler yoluda bağlantılardır.. Facebook'a bir bağlantı paylaştığınızda, web sayfasının meta verilerinde belirtilen görsel otomatik olarak yayınınıza çekilecektir. Facebook'ta paylaşılan bağlantı görüntü için o optimum büyüklük 1,200 x 627 piksel.

 

Mükemmel Instagram gönderisi nasıl oluşturulur

Instagram altyazıları 2.200 karakterle sınırlıdır ve üç satır metinden sonra üç nokta ile kesilir.

İdeal olarak, yayınınıza bağlam sağlamak veya başlığınızla daha fazla okumaya devam etmelerini teşvik etmek için doğal olarak okuyucuların dikkatini açılış satırınızla çekmek istersiniz.

Peki neler yapmamız gerekir? Nelere dikkat edilmesi gerekli?

1.Mikro blog ile denemeler yapın

 

Instagram'da büyüyen yeni bir trend, başlığı kısa biçimli bir blog gönderisine çok benzeyerek, değerli içeriği izleyicilerinizle paylaşmaktır.

İnstagramda paylaşım yaparken mutlaka  instagram sözleri anlamlı olmalıdır. Yani kullanılan instagram sözleri ilgi çekicinin yanında anlamlıda olmalıdırlar

Instagram'da mikro blog, bir konuyu hızlı bir veya iki satırlık başlığa göre daha derinlemesine detaylandırmanıza olanak tanır. Örneğin, paylaşmak için Instagram başlıklarını kullanabilirsiniz:

 • Öğreticiler: Bir öğreticiyi veya nasıl yapılacağını izleyicilerinizle paylaşmak için Instagram başlığını kullanabilirsiniz. Örneğin, yemek için bir resim paylaşıyorsanız, tarifi başlıkta paylaşabilirsiniz.
 • İpuçları ve püf noktaları: Instagram yayınınızın temasıyla ilgili küçük parçalar. Örneğin, güzel bir çalışma alanı görüntüsüne eşlik ederek, verimli bir çalışma ortamı oluşturmanın ipuçları hakkında yazabilirsiniz.
 • Kamera arkası: Görüntünün arkasındaki hikayeyi anlatmak için altyazıyı kullanarak izleyicilerinizi perde arkasına götürün. Örneğin, bir ekip üyesinin resmini paylaşıyorsanız, şirketteki rollerine ilişkin hikayelerini genişletebilirsiniz.

2.Hashtag ekleyin

Hashtag'ler Instagrammers'ın içeriği keşfetmesine ve takip etmesine izin verir. 

Yayınlarınıza çeşitli hashtagler eklemeyi deneyin ve bunların erişiminizi ve katılımınızı nasıl etkilediğini görün.

En iyi ipucu: Başlığınıza çok fazla hashtag eklemekten kaçınmak istiyorsanız, hashtag'leri yorum olarak da ekleyebilirsiniz.

3.Yanıtları teşvik edin

Takipçilerinizden gönderinize doğrudan yanıt vermelerini istemek, Instagram gönderilerinize katılımı artırmanın en iyi yollarından biridir. Örneğin satranç oynamyı çok seviyorum. Siz en çok neyi seversiniz? ❤️?”

Sorabileceğiniz soruları ve izleyicilerinizi Instagram gönderilerinize yorum yapmaya teşvik edebileceğiniz yolları düşünün. Çoğu zaman, konuşmanın akmasını sağlamak için tek gereken biraz dürtmektir.

insagtam anlamlı sözler kullanılmalıdır.

Instagram için ideal görüntü boyutları

Artık yatay (yatay) veya portre (dikey) fotoğrafları ve geleneksel kare görüntüleri Instagram'a yükleyebilirsiniz. İşte Instagram'ın üç görüntü türü için en iyi boyutlar:

Kare Instagram resmi

Kare bir Instagram görüntüsü için ideal boyut 1080 piksel genişliğinde ve 1080 piksel yüksekliğidir.

Dikey Instagram resmi

Dikey bir Instagram görüntüsü için ideal boyut 1080 piksel genişliğinde ve 1350 piksel yüksekliğidir.

Yatay Instagram görüntüsü

Yatay Instagram görüntüsü için ideal boyut 1080 piksel genişliğinde ve 566 piksel yüksekliğidir.

Mükemmel Twitter gönderisi nasıl oluşturulur?

 

 

Tweetlerinizdeki metin üzerinde yapılan küçük değişiklikler, sonuçlarınızda büyük iyileştirmeler sağlayabilir. İşte harika tweetler oluşturmak için 4 ipucu:

1. 140 karakterin tamamını kullanmaktan kaçınmaya çalışın

Söylentiler her zaman Twitter'ın karakter sınırı hakkında dolaşıyor, tweetler hala maksimum 140 karakterle geliyor. Ancak, alıntı yaptığınız herhangi bir resim, video, anket veya tweet 140 karakterinize dahil edilmez.

Buddy Media firmasının yaptığı araştırmaya göre , 100 karakterden kısa Tweetlerin yüzde 17 daha yüksek katılım oranı elde ettiğini tespit etti . Ve daha yakın zamanda Twitter , 40-60 karakterlik metin içeren Sponsorlu Tweetlerin uzun Tweetlere göre çok daha düşük bir EBM ile sonuçlandığını paylaştı .

Metninizle bir etki oluşturmak istiyorsanız, mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın.

 

2. Çok fazla dikkat dağıtıcı hashtag kullanmaktan kaçının

Twitter, hashtag'lerin ana akım internet kültürüne patladığı yerdir, ancak ilginç bir şekilde, tweet'lerinize bir dizi hashtag yerleştirmek muhtemelen çok fazla tıklama getirmeyecektir.

Joe Wadlington, Twitter'ın İş blogunda daha fazlasını açıklıyor :

Hashtag'ler, bu cümlenin diğer tüm sözleriyle bağlantılıdır ve etkileşime odaklanıyorsanız kullanışlıdır. Ancak, amacınız insanların web sitenize gitmesini veya hesabınızı takip etmesini sağlamaksa, Hashtag yerine harekete geçirici bir mesaj daha etkili olacaktır.

Hashtag eklemeden önce gönderinizin amacını düşünün. Yeni kitlelere ulaşmak için bu gönderiyi arıyorsanız veya etkileşimi artırmaya çalışıyorsanız, bir veya iki hashtag mantıklı olabilir. Ancak mevcut kitlenizden tıklama arıyorsanız, en iyisi hashtag kullanmamaktır.

3. Bağlantıları paylaşırken başlıkları yeniden yazın

Twitter'a bir bağlantı paylaşırken, paylaşabileceğiniz alternatif başlıkları veya 140 karakterinizdeki gönderideki bazı önemli alıntıları veya istatistikleri kullanabileceğiniz yolları düşünün.

Twitter'a bağlantılar paylaşıldığında, başlık Twitter kartında görüntülenir ve tweet'inizde tekrar etmekten kaçınmak iyi olabilir.

4. Okuyucuya içeriğinizin "yeni" olup olmadığını söyleyin

Twitter tamamen gerçek zamanlı ve anlık içerikle ilgilidir. İnsanlar zaman çizelgelerini açtığında, genellikle önemsedikleri dünyada neler olup bittiğini keşfetmeye çalışırlar.

 

Tıklamalarınızı ve katılımınızı artırmak istiyorsanız, kitlenize bir şeyin "yeni" olduğunu söyleyin.

Twitter için ideal görsel boyutları

Görseller artık Twitter'da kırpılmamış olarak görünüyor, böylece onları görüntülenmesi gerektiği gibi deneyimleyebilir ve sunabilirsiniz. 

Twitter'daki bir görsel için minimum görüntüleme boyutu 440 x 220'dir.

İşte Twitter resimleri için önerilen bazı yönergeler:

 • Minimum görüntü boyutu 440 x 220 piksel (2: 1 oranı)
 • Bir tweet içinde 4 resme kadar tweet atabilirsiniz
 • Maksimum ekran boyutu 1024 x 512 piksel
 • Fotoğraflar en fazla 5MB olabilir; animasyonlu GIF'ler, mobil cihazlarda en fazla 5 MB ve web'de en fazla 15 MB olabilir
 • GIF, JPEG ve PNG dosyalarını yükleyebilirsiniz
 • Fotoğrafınız, genişletilmiş Tweetinizde ve kullanıcı galerinizde görüntülenmek üzere otomatik olarak ölçeklenecektir.